انواع کارت های بازرگانی

کارت-بازرگانی

همه ما میدانیم که چارچوب قوانین تجارت های بزرگ کاملا با کسب و کار های کوچک متفاوت است. در ابتدا پیش از آنکه به توضیح درباره ی کارت های بازرگانی و انواع آن بپردازیم باید بدانیم که گمرک چیست پس بهتر است به این سوال پاسخ دهیم.

گمرک چیست؟

تعریف بین‌المللی

گمرک نهادی ضروری برای حکومت کارآمد، تأمین درآمد و تسهیل تجارت و حفاظت از جامعه می‌باشد. این سازمان امور مربوط به جابه‌جایی کالا و مسافرین را در سطح بین‌الملل مدیریت می‌کند .گمرک سازمانی است دولتی که مسئول اجرای قانون گمرک و وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری و همچنین واردات، ترانزیت و صادرات کالا می‌باشد.

گمرک جمهوری اسلامی ایران

گمرک جمهوری اسلامی ایران سازمانی دولتی تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی است که به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ ‌کننده را در مبادی ورودی و خروجی کشور دارد و مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امورگمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات و عبور (ترانزیت) کالا و وصول حقوق ورودی و عوارض گمرکی و مالیات‌های مربوطه و الزامات فنی و تسهیل تجارت است.

وظایف گمرک ایران

 1. وصول عواید یا درآمدهای گمرکی
 2. حصول اطمینان از اجرای دقیق مقررات و سیاست‌های ناظر بر بازرگانی خارجی و قوانین صادرات و واردات
 3. نظارت بر اجرای الزامات قانون راجع به واردات کالا، صادرات کالا و ترانزیت کالا، ترخیص کالا از هر لحاظ به ویژه، مجوزهای واردات کالا مشتمل بر مجوز بهداشت، مجوز استاندارد کالا، و نظایر آن به‌طور حتم غیرقابل واگذاری به بخش خصوصی است.

کارت بازرگانی چیست؟

برای انجام هر کاری در چارچوب قوانین کشور به یک اجازه نامه یا مجوز از نهاد یا سازمان مربوطه نیاز است . برای بعضی تجارت ها به این مجوز نیاز است که به ان کارت بازرگانی گفته میشود .
بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده ی آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می توانند اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت برون مرزی از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد. بر این اساس، ورود و صدور کالا برای کلیه تجار آزاد نیست و بازرگانانی می توانند مبادرت به ورود و صدور کالا کنند که دارای کارت بازرگانی باشند.

کارت بازرگانی چه کاربرد هایی دارد؟

بر اساس قوانین و آیین نامه های مربوط، داشتن کارت بازرگانی برای کارهای زیر ضروری است :

۱- مبادرت به حق العمل کاری در گمرک
۲- ثبت سفارش و ترخیص کالا
۳- صادرات هر نوع کالاهای مجاز.
۴- واردات از مناطق آزاد

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

 • شرکت تعاونی مرزنشینان
 • کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار
 • ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که در بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند
 • پیله وران

انواع کارت بازرگانی

 1. کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی (شخص)
 2. کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی (شرکت)

انواع کارت بازرگانی برای فعالیت در چه موضوعاتی صادر می‌شود؟

 • کارت بازرگانی تجاری
 • کارت بازرگانی خدماتی
 • کارت بازرگانی موردی
 • کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی

کارت بازرگانی تجاری

این کارت به افراد حقیقی یا حقوقی تعلق می گیرد. دارنده این کارت های می توانند در زمینه صادرات یا واردات کالا به فعالیت بپردازند. دارندگان این کار می توانند با استفاده از این کارت، ثبت سفارش، اقدامات مربوط به ترخیص کالا را به انجام برسانند ..
از این گذشته این کارت برای انجام امور مربوط به حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز تولید کشور، اختیاراتی را در اختیار بازرگانان قرار می دهد .

کارت بازرگانی خدماتی

کارت بازرگانی خدماتی،برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت خدماتی دارند صادر می شود.پر واضح است دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند کالا وارد نمایند ..

کارت بازرگانی موردی

کارت بازرگانی موردی یکی از انواع کارت بازرگانی است که به جهت تسهیل در واردات به تولید کنندگان اختصاص می‌یابد.
طبق بندت تبصره بند ۱ ماده ۱۰ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، واردکنندگان مبتدی می‌توانند برای یک دوره شش‌ماهه با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به صدور کالا اقدام نمایید.
شرایط اعطا کارت بازرگانی موردی بسیار ساده و آسان است، به همین جهت فقط یک‌بار در طول عمر کار یک تولیدکننده صادر می‌شود .

کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی

همانطور که از نام این کارت بر می آید، اشخاص حقیقی یا حقوقی که در زمینه های تولیدی فعالیت دارند، میتوانند برای دریافت بن کارت ها وارد عمل شوند. این کارت ها مزایای بسیاری را برای واحد های تولیدی و صنعتی به همراه خواهند داشت.
برای مثال، دارندگان کارت های تولیدی و صنعتی می توانند برای تهیه تجهیزات و امکانات مورد نیاز خود و همینطور برای تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولیدات از مزایای این کارت بازرگانی بهره ببرند.

برای مشاوره رایگان و استعلام هزینه خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناسان ثبت