برندها و نشان های قابل ثبت و غیرقابل ثبت

برندها-و-نشان-های-قابل-ثبت-و-غیرقابل-ثبت

برند و نشان تجاری عبارت است از نام و نشانه‌ای که به منظور شناسایی محصولات و خدمات یک موسسه، شرکت یا گروهی از آن‌ها از محصولات رقبا می باشد.
در ادامه ما دو نوع برند و نشان تجاری را مورد بررسی قرار می‌دهیم. نخست برند هایی که به عنوان نشان های تجاری قابلیت آن را دارند که به صورت قانونی تحت حمایت قرار بگیرند و در مرحله بعد علائم هایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که نمی توان از آن‌ها به عنوان نشان های تجاری استفاده کرد.

برندها و نشان های قابل ثبت :

۱- جملات و کلمات قصار و خلاصه شده

ساختن جمله، یعنی جمع‌آوری چند کلمه که خواهد توانست به صورت یک جمله یا یک عبارت و با هدف جذب مخاطب به کار گرفته شود.

۲- نشان های بیانی و قابل فهم

این نشان ها که حدود ۸۰% از نشان‌ها را تشکیل می‌دهند هم دیدنی و هم شنیدنی می‌باشند و نقطه اشتراک آن ها این می باشد که از حروف الفبا تشکیل گردیده اند.

۳- اعداد و حروف

این نشان ها که حدود ۸۰% از نشان‌ها را تشکیل می‌دهند هم دیدنی و هم شنیدنی می‌باشند و نقطه اشتراک آن ها این می باشد که از حروف الفبا تشکیل گردیده اند.

۴- نشان های صرفا تصویری

این گونه نشان، شامل لوگوها و تصاویری می باشد که تبلور محصول یا کالا شرکت هستند.

اکنون بعضی از کشورها اجازه خواهند داد شکل هایی از نشان های تجاری که در گذشته مرسوم نبوده اند نیز ثبت گردند مثل نشان های سه بعدی، نشان های قابل استشمام (بو ها) یا صدا ها . اکثر کشورها برای آنچه که به عنوان نشان تجاری قابل ثبت می باشند محدودیت هایی قائل شده اند و عموماَ اجازه ثبت برند هایی را می دهند که قابل رویت هستند و می توان آن ها را به صورت تصویری نشان داد.

استفاده از اعداد ، از دیدگاه بازاریابی علاوه بر آنکه خیلی کوتاه می باشند ، بر عکس کلمات، جملات شعار، در سراسر جهان برداشت مشابهی از آن ها وجود خواهد داشت، ولی اشکال اصلی آن ها در این می باشد که اعداد پایین تر از ۱۰ هزار اکثرا ثبت گردیده است.

۵- کلمات زبان رایج

در این مورد اغلب از حروف زبان رایج برای تشکیل یک نشان و برند تجاری استفاده می گردد.

برند ها و نشان های غیرقابل ثبت

۱- ثبت برند با نشان های گمراه کننده

برند و نشانی که مصرف کننده را نسبت به اصل، کیفیت و یا مبدا جغرافیایی محصول گمراه می کند یا فریب می دهد غیرقابل ثبت است.

۲- ثبت برند و نشان با کلمات عام

کلمات عام امکان ثبت شدن برای برند را ندارند ، به همین علت که با ثبت برند کلمات شخصی سازی و منحصر به فرد می گردند ولی کلمات عام امکان شخصی سازی را ندارند. به عنوان نمونه وازه کتاب یک واژه عام می باشد.

۳- ثبت برند با نشان هایی که برخلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند.

برای ثبت برند، نشان و عکس هایی که استفاده می گردد نباید خلاف موازین و هنجارهای جامعه باشند و یا پرچم و علائمی از سلطنت و کشورهای دیگر داشته باشد.
۴- نتواند کالاها یا محصولات یک شرکت را از کالاها و خدمات شرکتی دیگر متمایز کند .
۵- برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد. (نشان هایی که به عنوان علامت تجارتی به کار می روند یا یکی از اجزای علامت تجارتی را تشکیل می دهد به هیچ عنوان نمی توانند بر خلاف ضوابط اسلامی باشند).
۶- در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه نماید.
۷- مثل یا تقلید نشان نظامی و پرچم و یا دیگر علائم مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان های بین المللی و یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن نشان باشد مگر آنکه توسط مقام صلاحیت دار کشور مربوطه یا سازمان مربوطه اجازه ی استفاده از آن صادر گردد .
۸- دقیقا مثل یا به طرز گمراه کننده ای مانند و یا ترجمه ی یک نشان یا علامت تجاری باشد که برای همان کالاها یا محصولات مشابه متعلق به شرکتی و مجموعه ای دیگر در ایران معروف باشد .
۹- مثل یا مانند آن در گذشته برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد به شرط اینکه میان استفاده از نشان و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک پیشین لطمه وارد کند .
۱۰- مثل نشانی باشد که در گذشته به اسم مالک دیگری ثبت گردیده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم و یا دارای حق تقدم برای همان محصول و کالا و یا برای کالا و محصول باشد که به لحاظ ارتباط و شباهت باعث فریب و گمراهی گردد .
۱۱- نشان تجاری نباید شامل واژه های توصیف کننده باشد.
۱۲- نشان تجاری نباید شامل اسامی مقدس و متبرکه باشد.
۱۳- نشان تجاری نباید مرغوبیت کالایی را توصیف کند.
۱۴- نشانی که شامل اسامی و عناوین و اصطلاحات لاتین باشد.
۱۵- علامت تجاری نباید شامل اسامی مشاهیر باشد.
۱۶- علامت تجاری نباید با امنیت ملی کشور در تضاد و تعارض باشد.

برای مشاوره رایگان با شماره تماس ۰۲۱۸۸۸۸۴۱۱۷ در تماس باشید.
امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناسان ثبت