ثبت شرکت با مسئولیت محدود

هشت نوع شرکت براساس قانون تجارت ایران شناخته شده است که متقاضیان می توانند فعالیت تجاری یا غیر تجاری مورد نظر خود را از طریق ثبت نام یکی از آنها بر اساس موضوع تجارت خود انجام دهند.

شناخته شده ترین نوع این شرکت ها عبارتند از:
۱. شرکت سهامی عام؛
۲. شرکت سهامی خاص
۳. شرکت با مسئولیت محدود؛
۴. مشارکت عمومی
۵. مشارکت محدود؛
۶. مشارکت سهامی خاص
۷. مشارکت با مسئولیت متناسب ؛
۸. تعاونی های مصرف کنندگان و تولیدکنندگان.

شرکت با مسئولیت محدود یکی از محبوب ترین و رایج‌ ترین نوع ثبت شرکت در ایران می باشد و طبق ماده ۹۴ قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود اینگونه توصیف شده است:
شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که بین دو یا چند نفر به منظور امور تجارتی تشکیل گشته هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهد های آن شرکت می باشد. در واقع برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایران، باید حداقل دو شریک وجود داشته باشد، در حالی که ممکن است این اشخاص حقوقی یا حقیقی باشند.

ویژگی‌های شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که در مقدمه این مقاله برایتان شرح دادیم شرکت با مسئولیت محدود بین حداقل دو شریک اعم از حقیقی یا حقوقی تشکیل می شود. ویژگی اصلی این شرکت ها این است که مسئولیت سهامداران محدود به مبلغی است که در ابتدا به سرمایه شرکت کمک کرده اند. همچنین، سرمایه ی آن ها به بخشهای مشارکتی تقسیم می شود و نه سهام. در اینگونه شرکت ها اصطلاح “شرکت با مسئولیت محدود” باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت ظاهر شود، در غیر این صورت اگر به روش فوق الذکر ظاهر نشود شرکت به عنوان یک شرکت سهامی عام محسوب می گردد و از حالت مسئولیت محدود خود خارج می شود. البته در نامگذاری این شرکت ها این نکته نیز حائز اهمیت است که نام شرکت نباید شامل نام شرکا باشد، در غیر این صورت شریکی که نام او به عنوان نام شرکت ظاهر می شود به عنوان عضوی از یک شرکت سهامی عام با مسئولیت نامحدود در قبال شخص ثالث در نظر گرفته خواهد شد. در مورد مدیریت شرکت با مسئولیت محدود این قابلیت وجود دارد که شرکت می تواند توسط یک یا چند مدیر اداره گردد.
در شرکتهای با مسئولیت محدود برخلاف شرکتهای سهامی خاص نظامی به انتخاب بازرس وجود ندارد و یک امر آن اختیاری تلقی می شود. در شرکت با مسئولیت محدود انتقال دادن سهم شرکا به موجب سند رسمی خواهد شد. هر یک از شرکا در این نوع شرکت نسبت به سهمی که در تشکیل شرکت دارند دارای حق رای خواهند بود. نکته ی آخری که در خصوص این شرکت‌ها به شما میگویم این است که به هنگام تشکیل شرکت با مسئولیت محدود و طی بستن قرارداد آن بین شرکا امضایی شکل خواهد گرفت که رضایت تام هر یک از شرکت‌ها باید در آن اعمال گردد.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

اگر قصد دارید تا برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود اقدام کنید، شما ابتدا باید به سامانه ثبت شرکتها مراجعه کنید و در قسمت پذیرش درخواست ها درخواست ثبت شرکت با مسئولیت محدود خود را انتخاب کنید. ثبت شرکت با مسئولیت محدود تابع مقررات اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی آن است.
بعد از مراجعه به سایت http://irsherkat.ssaa.ir شما می بایست بر اساس نوع اولویت و درخواست سایت از شما اقدام به تکمیل اطلاعات موردنظر آن کنید و توجه داشته باشید که نامی که برای شرکت خود انتخاب می کنید نباید قبلاً در این سایت ثبت شده باشد و همچنین باید دقت کنید تا مطابق مقررات مبوری اسلامی ایران باشد.بهتر است که از قبل حداقل ۵ نام انتخاب کرده باشید تا در هنگام ثبت نام به مشکل برنخورید.اگر مراحل ذکر شده در بالا را به درستی انجام داده باشید برای شما یک کد رهگیری ارسال خواد شد.در ادامه فرایند ثبت شرکت شما باید نوع فعالیت شرکت خود را ثبت نمایید و سپس باید یک نشانی و آدرس مکان فیزیکی شرکتتان ثبت کنید و همچنین تمامی شرکت های خود را به درستی معرفی کنید و میزان سهام آنها را معلوم کنید.وقتی تمامی مراحل بالا را اجرا کردید زمان آن میرسد تا اصل شرکتنامه را در سایت بارگذاری نمایید تا مورد بررسی توسط کارشناسان مربوطه واقع گردد.
در صورت درست و کامل انجام دادن تمامی مراحا بالا و مورد تایید قرار گرفتن اساس نامه شرکت توسط کارشناسان مربوطه از شما می خواهند تا بعد ازتایید اطلاعات مورد نظر اقدام به ارسال مدارک مورد نیاز به منظور ثبت شرکت با مسئولیت محدود از طریق پست برای آنها کنید.در صورت مشاهدهی هرگونه نقص در مدارک بصورت کتبی از متضی مورد نظر درخواست می شود تا نسبت به تکمیل آنها اقدام بنماید.در انتها اگر تمامی مدارک شما مورد تایید نهاد مورد نظر باشد به شما شماره ثبت شرکت تعلق خواهد گرفت و دیگر زمان ان خواهد رسید تا شما آگهی ثبت شرکتتان را در روزنامه های کثیر الانتشار و رسمی به ثبت برسانید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱. دو نسخه امضا شده از تقضانامه شرکت
۲. دو نسخه از تفاهم نامه شرکت با مسئولیت محدود که توسط کلیه سهامداران امضا و تکمیل شده است.
۳. دو نسخه از اساسنامه شرکت که امضا شده باشد
۴. ارسال دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی بنیانگذاران
۵. نسخه های معتبر اسناد شناسایی کلیه سهامداران و مدیران
۶. ارائه گواهی سوابق کیفری پاک برای اعضای سهامداران و مدیران
۷. مجوز نوع فعالیت شما
۸. ارائه وکالتنامه اصلی، در صورتی که تمایل شما بر این است که وکیل از جانب شما به اداره ثبت مراجعه نماید.
۹. پرداخت هزینه های ثبت نام

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود کاملا به میزان سرمایه ثبتی اولیه شما در شرکت دارد.

سایر هزینه های مربوط به ثبت این نوع شرکت عبارتند از:
۱. هزینه مربوط به آگهی ثبت شرکت در روزنامه های کثیر الانتشار و رسمی در دو نوبت
۲. تنظیم اساسنامه با شرکا
۳. میزان سرمایه ثبت شده اولیه
۴. هزینه مربوط به پست مدارک یه شرکت
۵. هزینه حق الثبت شرکت
۶. هزینه وکیل

به طور کلی می‌توانم به شما بگویم که هزینه ثبت این نوع شرکتها در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد و شاید یکی از دلایل محبوبیت این نوع شرکت ها در ایران کم هزینه بودن ثبت این شرکت‌ها است.

زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

مدت زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود می تواند بین ۳۰ الی ۴۰ روز کاری طول بکشد. در واقع اگر شخص متقاضی برای ثبت شرکت کار خود را به یک موسسه حقوقی مجرب و باتجربه مانند ثبت آرمانی بسپارد ممکن است کمتر از این مقدار نیز به ثبت برسد اما اگر هر کس شخصاً به خواهد مراحل ثبت شرکت را طی کند ممکن است زمان طولانی تری طول بکشد.

چرا ثبت آرمان را انتخاب کنیم؟!

موسسه حقوقی ثبت آرمان فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ به عنوان مجموعه ای تخصصی با هدف انجام و ارایه کلیه امور و خدمات مشاوره تخصصی حقوقی به اشخاص حقیقی و حقوقی هموطنان و اتباع و با اتکا به دانش و تخصص ؛ و تمرکز ویژه بر تجربه سازمان خود و با پشتوانه تیم خود متشکل از حقوقدانانی متخصص و متخصصینی با تجربه و حرفه ای و کارشناسان و وکلای دادگستری مجرب در سطح کشور و حتی در انگلستان و اتحادیه اروپا توانسته ایم اطلاعات و خدمات خود را در اختیار موکلان عزیزمان قراردهیم و بهترین خدمات را به ایشان ارایه دهیم و کارنامه ای پر از افتخارات از خود به جا بگذاریم.
پس اگر قصد ثبت شرکت با مسئولیت محدود دارید موسسه حقوقی ثبت آرمان می تواند به بهترین شکل ممکن شما را رد این راه یاری کند.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناسان ثبت