لیزینگ چیست ؟ و مزایای استفاده از آن

لیزینگ-چیست

لیزینگ ، توافقنامه ‌ای می باشد میان صاحب تجهیزات و شخصی که از تجهیزات استفاده می نماید که با شرایط معین برای مدت زمان مشخص و در ازای دریافت وجهی معلوم تنظیم می گردد . این توافقنامه ، قراردادی می باشد که بخش ‌های متفاوتی را دارا می باشد و شرایط انجام عملیات لیزینگ مثل طول مدت قرارداد ، مبلغ و سررسید پرداخت اقساط ، مشخصات تجهیزات مورد اجاره و در آخر شرایط و تاریخ انقضای قرارداد خریدار را تشریح می نماید . در عصر حاضر لیزینگ ، راه‌ حل خوبی برای رفع مشکلات مالی موسسات و شرکت های مختلف می باشد ، تقاضای زیاد برای لیزینگ ، باعث به وجود آمدن صنعتی با درآمد سالیانه بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار گردیده است . نفوذ لیزینگ به بازار ، هر سال رشد اقتصادی بیشتری را نشان خواهد داد به صورتی که در بعضی از کشورهای توسعه ‌یافته ، سهم آن بیش از ۴۰% تمام ساختار سرمایه‌ می باشد .
لیزینگ در کشور ایران ، نزدیک به سه دهه عمر دارد . این طی دهه ۱۹۷۰ به بعد در اقتصاد کشور های در حال توسعه آسیایی و آمریکای لاتین ، در اواسط دهه ۱۳۵۰ با سرمایه‌گذاری بخش‌ خصوصی کشور و مشارکت مالی و دانش فنی سرمایه داران فرانسوی شکل گرفت و بدین ترتیب اولین هسته تشکیلاتی لیزینگ به نام «شرکت لیزینگ ایران» در ایران با سرمایه بیش از ۱۰۰ میلیون ریال تاسیس و فعالیتش را در زمینه اعطای تسهیلات اعتباری ، اجاره ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی آغاز نمود . دومین شرکت نیز با سرمایه‌ گذاری و دانش فنی فرانسوی ها و مشارکت سرمایه ‌ای چند بانک و با سرمایه ۱ میلیارد ریال به نام «شرکت آریا لیزینگ» تاسیس گردید و آغاز به کار نمود . گفتنی می باشد که هر دو شرکت مربوطه الان به صورت گسترده و فعال در بازار پول و سرمایه کشور حضوری پرثمر دارند . از طرفی دیگر ، لیزینگ در قانون عملیات بانکی بدون ربا و مصوب دی ۱۳۶۲ تحت عنوان اجاره به شرط تملیک که نوعی از عملیات لیزینگ مالی می باشد ، مشروعیت یافت و دستورالعمل ‌های اجرایی مربوطه آن تدوین و ابلاغ گردید . لیزینگ به علت خدمات گسترده مالی و نیز طیف وسیع تجهیزاتی که شامل می گردد به شکل صنعتی جهانی درآمده است . لیزینگ فقط محدود به صنعت خاصی نمی باشد بلکه با استفاده از آن می ‌توان تجهیزات متنوعی مانند کامپیوتر و لوازم کار ، حتی هواپیما و کشتی را تهیه نمود . البته آنچه در ایران با آن مواجه هستیم اکثر قریب به اتفاق شرکت‌ های فعال در زمینه لیزینگ در زمینه مبادله خودرو متمرکز گردیده و این کالا با توجه به ویژگی ‌های آن از جمله داشتن شماره شناسایی و امکان ردیابی و استرداد آن در صورت عدم ایفای تعهدات مستاجران و در نتیجه ریسک پایین سرمایه ‌گذاری باعث گردیده است که مردم گرایش بیشتری نسبت به تاسیس شرکت ‌های لیزینگ در زمینه خودرو از خود نشان خواهند داد .

انواع لیزینگ

۱- لیزینگ عملیاتی

قدیمی ‌ترین نوع عملیات لیزینگ می باشد که بر اساس آن متقاضی ، کالای مورد نظرش را در چارچوب قرارداد های کوتاه ‌مدت و یا میان‌ مدت و فقط به علت بهره ‌برداری از حق انتفاع ، اجاره و در آخر دوره قرارداد آن را به موجر برگشت می دهد .

۲- لیزینگ مالی

یکی از مدرن ترین روش های لیزینگ در جهان می باشد ، در این روش متقاضیان یا در واقع مستاجران آتی شرکت و موسسه نسبت به انتخاب و بازرسی و بیمه و تعمیر و نگهداری تجهیزات مربوطه خود به عنوان نماینده موجر اقدام می کنند ، ضمن آنکه مالکیت حقوقی و قانونی مورد اجاره متعلق به موجر و مالکیت اقتصادی آن متعلق به مستاجر خواهد بود . این نوع لیزینگ دارای انواع مختلفی می باشد که از آن ها می‌ توان به لیزینگ کمک فروش ، لیزینگ اهرمی ، خرید و اجاره مجدد و لیزینگ برون ‌‌مرزی اشاره نمود .

مزایای لیزینگ

اصلی ترین مزیت لیزینگ در توانایی به دست آوردن دارایی‌ها بدون نیاز به خرج کردن پول می باشد .
لیزینگِ دارایی‌ ها خواهد توانست کزیت های مالی قابل ‌توجهی برای کسب ‌و کارها داشته باشد که می‌ توان آن را به این صورت بیان نمود :
لیزینگ نسبت به خرید ، نیازمند سرمایه‌ ی نقدی کمتری می باشد ، در اینصورت اگر موسسه یا شرکتی در مورد سرمایه‌ ی نقدی خود محدودیت‌ هایی را دارا باشد خواهد توانست با استفاده از قرارداد های لیزینگ در مقایسه با خرید نقدی ، با سرعت بسیار زیادتری رشد نماید .
امکان دارد دارایی ‌های سرمایه ‌ای دچار نوسان گردند . در قرارداد لیزینگ ، خطرات مربوط به دارایی به طرف اجاره ‌کننده منتقل می گردد ، اما اگر بازار دارایی در مدت زمان مربوطه رشد ثابتی را نشان داده باشد ، تجارت و کسب‌ و کاری که به دارایی تحت اجاره متکی باشد ، در اصل در حال از دست دادن سود سرمایه می باشد .
استهلاک دارایی ‌های سرمایه‌ای از نظر گزارش ‌های مالی و مالیات نسبت به هزینه‌ های عادی کسب ‌و کار بسیار متقاوت است . مبالغ پرداختی در لیزینگ به جای اینکه دارایی محسوب گردند به ‌صورت مخارجی درنظر گرفته می گردند که می‌ توان آن ها را موقع محاسبه ‌ی سود مالیات‌ پذیر در پایان دوره ‌ی حسابداری مالیاتی مربوطه ، با سود مقایسه نمود .
در بعضی از موارد امکان دارد لیزینگ تنها گزینه‌ ی موجود مربوطه باشد ، برای مثال امکان دارد کسب ‌و کاری کوچک بخواهد تا با پارامترهای موقعیتی محدود ، مکانی را در یک ساختمان اداری بزرگ در اختیار داشته باشند .
لیزینگ خاهد توانست در کسب ‌و ‌کاری که انتظار می ‌رود در مدت کوتاهی دارای رشد باشد ، انعطاف‌ پذیری بیشتری ایجاد نماید زیرا که متقاضی معمولا موظف نمی باشد که در انتهای مدت قرارداد آن را تمدید نماید .

لیزینگ سرمایه ‌ای یا اجاره اعتباری دارای زیر مجموعه هایی می باشند که عبارتند از :

لیزینگ اجاره اعتباری کمک فروش

در این نوع لیزینگ میان شرکت لیزینگ و موسسه و شرکت تولید کننده توافقی صورت می گیرد که تولید کننده محصول یا کالای تولیدیش را در اختیار شرکت لیزینگ قرار دهد تا شرکت لیزینگ تولیدات را در چارچوب قرارداد های اجاره اعتباری به متقاضیان مربوطه واگذار نماید . به طور معمول این نوع عملیات در شرکت ‌های خودروسازی و شرکت ‌های تولیدی انجام می شود .

لیزینگ اهرمی یا اجاره اعتباری سه جانبه

این نوع لیزینگ در اصل برای اجاره کالاهایی با نرخ بالا مانند کشتی ، هواپیما ، ماهواره ، تاسیسات نفتی و گازی و غیره به کار گرفته خواهد شد . شرکت های لیزینگ با استفاده از وام های بانکی و یا موسسات اعتباری بین ‌المللی منابع موردنیاز برای اجاره اهرمی را تامین می نماید و با استفاده از این منابع ، محصول مورد نیاز را در چارچوب قرارداد های اجاره اعتباری به متقاضیان مربوطه تحویل می دهد .

لیزینگ خرید و اجاره دوباره

بر اساس این نوع لیزینگ متقاضی برای تامین نقدینگی موردنیازش ، دستگاه ها و یا تجهیزات متعلق به خودش را به شرکت لیزینگ مرود نظر می فروشد و دوباره همان محصول را در قالب قرارداد اجاره اعتباری در اختیار خودش می گیرد . به این صورت ضمن بدست آوردن نقدینگی مربوطه ، در پایان مدت قرارداد دوباره کالای مورد اجاره را به خودش اختصاص می‌ دهد .
تسهیلات مشارکت مدنی و یا رهنی و فروش اقساطی که موسسات مالی و اعتباری و بانک ها با مالکین زمین برای ساخت بنا و موسسات و کارخانه ‌ها دارند ، براساس این روش انجام می گیرد .

تأمین مالی و لیزینگ خودرو در ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده آمریکا ، سالانه میلیون ها فروش خودرو وجود دارد. این امر یعنی لیزینگ خودرو مردم را قادر می سازد هزینه خرید را طی چندین سال بپردازند . این وامها درآمد بهره را به همراه دارند که ماشین به عنوان وثیقه در نظر گرفته شده است. برای بسیاری از ایالات های آمریکا ، حمل و نقل عمومی به مناطقی که در آن زندگی می کنند و کار نمی کنند ، کاربرد دارد . به همین ترتیب ، داشتن یک ماشین کاربرد بسیاری را دارد .
برای برخی از رانندگان ، داشتن یک اتومبیل بسیاری از مشکلات مربوط به نگهداری و هزینه های استهلاک را ارائه می دهد. این امر به صنعت لیزینگ اتومبیل مسافری منجر شده است. مصرف کننده می تواند برای انجام کارهای روزمره مانند تعویض روغن ، به فروشنده متکی باشد و پس از پایان مدت اجاره مالکیت به فروشنده بازگردد. چنین تمهیداتی سهم قابل توجهی از وسایل نقلیه جدیدی را که وارد ایالات متحده می شوند ، تشکیل می دهد.

نحوه لیزینگ خودرو در آمریکا

بسیاری از مراحل اجاره اتومبیل مشابه خرید خودرو است. شما باید بودجه تعیین کنید ، وسیله ای پیدا کنید که متناسب با نیازها و سبک زندگی شما باشد ، تعیین کنید که می خواهید با تجارت خود چه کاری انجام دهید و با نمایندگی خودرو مذاکره کنید. این قسمت آخر است که هنگام اجاره پیچیده تر می شود ، اما ما در مراحل بعدی برای دستیابی به معامله خوب در این بخش به شما کمک خواهیم کرد.

۱- بودجه تنظیم کنید

بیشتر خریداران و مستاجران اتومبیل هنگام معامله خودرو ، به پرداخت ماهانه خود توجه می کنند. مهم است بدانید که آیا این پرداخت در بودجه شما جای می گیرد ، اما تنها موردی نیست که هنگام فکر کردن در مورد اجاره نامه باید در نظر بگیرید.

۲- ارزش معامله خود را بدانید

تصمیم گیری در مورد آنچه می خواهید با پول خود انجام دهید می تواند تأثیر قابل توجهی در آنچه در قرارداد اجاره جدید به نظر می رسد و چقدر برای پرداخت و اجاره مالیات و مالیات هزینه می کنید ، داشته باشد. دانستن اینکه وسیله نقلیه فعلی شما چه مقدار ارزش دارد .

۳- مسافت پیموده شده خود را بشناسید

بسیار مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد اجاره اتومبیل چند مایل رانندگی کنید. تقریباً در هر قرارداد اجاره نامه ، هزینه مسافت پیموده شدیدی دارد. فراتر از آن و هر مایل شما رانندگی بسته به ماشین و پیمانی که امضا می کنید ، ۱۵ تا ۵۰ سنت هزینه دارد. این هزینه های مسافت پیموده شده اضافی باید در پایان اجاره نامه پرداخت شود.

۴- بدانید که چگونه از وسیله نقلیه استفاده می کنید

مواردی وجود دارد که می تواند با یک وسیله نقلیه اجاره ای که می خواهید از آن اجتناب کنید ، زمان زیادی را برای شما هزینه کند. شما نمی خواهید کاری انجام دهید که مسافت پیموده شده خود را بر روی درب مسافت پیمانکاری اجرا کند. این موارد می تواند شامل مسافرت های طولانی در جاده یا استفاده از ماشین شما برای خدمات مشترک اشتراکی مانند Uber یا Lyft باشد.

۵- نمرات اعتباری خود را بشناسید

در دنیای خرید اتومبیل جایی وجود ندارد که امتیاز اعتبار شما از لیزینگ مهم نباشد. برای اجاره خودرو به اعتبار خوبی نیاز دارید. اگر می خواهید معامله اجاره اتومبیل با یارانه دریافت کنید ، به اعتبار عالی نیاز خواهید داشت. در حالی که می توانید وسیله نقلیه ای را با اعتبار بد اجاره دهید ، انجام این کار گران تر و چالش برانگیز است.

۶- به دنبال معاملات باشید.

خوب ، بنابراین شما بیشتر کارها را در خانه خود را انجام داده اید و اکنون زمان آن رسیده که خرید را شروع کنید. یکی از اولین توقفهای شما باید صفحه معاملات اجاره باشد ، جایی که شما می توانید بهترین معاملات ارائه شده در مورد خودروهای سازنده را در مورد اتومبیل هایی که مورد نظر شماست پیدا کنید. هنگامی که خودروها انتظارات فروش را برآورده نمی کنند یا به پایان دوره چرخه عمر محصولاتشان نزدیک می شوند ، خودروسازان انگیزه ای برای انتخاب سرعت فروش ارائه می دهند. مشوق ها ماهانه اجاره نامه ، مبلغ پیش پرداخت شما یا بعضی اوقات را کاهش می دهد.

۷- بابت قیمت ها مذاکره کنید.

در مواردی که شما یک قرارداد اجاره یارانه تولیدکننده را می گیرید ، همانطور که می خواهید اگر برای خرید خودرو به قیمت خرید شک دارید ، هزینه سرمایه را مذاکره کنید. برخی از مصرف کنندگان بر این باورند که هنگام اجاره ، قیمت غیر قابل مذاکره است ، اما این درست نیست.

۸- بدانید که چگونه اجاره ها را مقایسه کنید

هنگامی که در حال خرید اجاره ماشین هستید ، باید بدانید که چگونه کل هزینه قرارداد را تعیین کنید تا بتوانید پیشنهادات را با شرایط مختلف ، پرداخت ها و مبلغ مقرر در هنگام امضا مقایسه کنید. یک روش ساده برای انجام این کار وجود دارد. مالیات هایی را که ماشین حساب تمام اتومبیل اجاره اتومبیل انجام می دهد ، در نظر نمی گیرد ، اما این یک مقایسه خوب بین پیشنهادهای مختلف اجاره نامه به شما می دهد.

۹- زمان اجاره نامه خود را بررسی کنید

فروشندگان اهدافی دارند که باید هر ماه به آن سر بزنند. یک فروشنده یا نماینده فروش را پیدا کنید که نزدیک به پایان دوره به هدف خود نرسیده است و به احتمال زیاد شانس بهتری برای خرید معامله خواهید داشت.

۱۰- مراقب هزینه و مالیات باشید

حوزه های قضایی مختلف برای مالیات اجاره نامه قواعد مختلفی دارند. برخی مبلغ موعد را هنگام امضاء و هر پرداخت ماهانه مالیات می دهند ، در حالی که برخی دیگر کل هزینه سرمایه را مالیات می دهند.

۱۱- قرارداد را بخوانید.

ممکن است بعد از انجام همه تحقیقات ، صحبت کردن با چندین نمایندگی و مذاکره در مورد اجاره خود ، از نظر ذهنی خسته شوید. متأسفانه لحظه ای که کیف پول شما در معرض خطر قرار دارد ، هنگام امضای کارنامه نهایی است. این بسیار مهم است که هر آنچه را که در پیش روی شما قرار دارد را بخوانید تا امضا کنید.

۱۲- مراقب موارد اضافی باشید.

در بیشتر نمایندگی های اتومبیل ، مدیر دارایی که با آنها کار می کنید تا اسناد را امضا کنید ، برای هر الحاقی که می تواند به شما بفروشد ، کمیسیون می گیرد. قبل از خرید هرگونه افزودنی گران قیمت ، باید تعیین کنید که آیا واقعاً به آنها احتیاج دارید ، دریابید که آیا می توانید آنها را از نمایندگی خارج کنید و تصمیم بگیرید که قیمت کالای مناسب است یا خیر.

منبع آرمان ثبت هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناسان ثبت