ثبت شرکت

ثبت-شرکت-آرمان

شرکت چیست؟

شما برای انجام و ادامه فعالیت کاری خود و شریکانتان ، نیاز به یک شرکت ثبت شده دارید که از طریق آن، طبق قوانین حاکم در سود و زیان کارتان شریک باشید.

از ملزومات انجام فعالیت های بازرگانی و حضور در مجامع عمومی و اداری،  داشتن یک شرکت ثبت شده می باشد.

اگر مایل به ثبت شرکت با کمترین هزینه و سریع ترین زمان ممکن هستید، موسسه ثبت آرمان گزینه مناسبی برای شما می باشد.

مشاورین و کارشناسان ما در دپارتمان ثبت شرکت‌ها ، تمامی مراحل را به شما توضیح داده و شرکت مد نظر شما را در کمترین زمان به شما تحویل می دهند.

برای آشنایی بیشتر با سیستم ثبت شرکت در ایران، مطالب زیر را مطالعه بفرمایید.

انواع شرکت:

طبق ماده ۲ قانون تجارت ، هفت نوع شرکت داریم :

  • ثبت شرکت با مسئولیت محدود
  • ثبت شرکت سهامی ( شرکت سهامی عام ، شرکت سهامی خاص )
  • ثبت شرکت تضامنی
  • ثبت شرکت مختلط سهامی
  • ثبت شرکت مختلط غیر سهامی
  • ثبت شرکت تعاونی
  • ثبت شرکت نسبی
  • ثبت موسسه حقوقی
  • ثبت موسسه غیرتجاری

اما دو شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود از بیشترین آمار ثبتی برخوردار هستند که تفاوت آن ها در تعداد اعضا و اعتبار آن می باشد.

یک شرکت مسئولیت محدود حداقل از دو نفر و یک شرکت سهامی خاص از ۵ نفر تشکیل می شود که اعتبار آن نسبت به مسئولیت محدود بالاتر می باشد.

شما برای اینکه شراکت خودتان را در چهارچوبی قانونی قرار دهید ، بطور حتم نیاز به یک شرکت ثبت شده دارید.

۱-شرکت مسئولیت محدود:

 راحت ترین نوع شرکت برای ثبت می باشد.

اگر  فقط با یک نفر از دوستان خود قصد ثبت شرکت دارید، مسئولیت محدود بهترین انتخاب برای شماست چرا که تنها با دو نفر نیز قابل ثبت می باشد.

بهتر است بدانید که هر یک از شرکا تا میزان سرمایه خودش، در قروض و تعهدات شرکت متعهد می باشد لذا بار مسئولیتی در این شرکت از دیگر شرکت ها کمتر می باشد و نیازی به واریزی قمستی از سرمایه به حساب شرکت ندارد.

۲-شرکت سهامی خاص:

اگر مایل به ثبت شرکتی با حقوق و مزایای بالاتر هستید، پیشنهاد ما برای شما سهامی خاص می باشد.

برای ثبت این شرکت،حداقل سه سهامدار و ۲ بازرس اصلی و علی البدل لازم می باشد که باید توجه داشت که نام خانوادگی بازرسین با اعضا و سهامداران یکسان نباشد.

در سهامی خاص برعکس مسئولیت محدود، سرمایه شرکت بصورت سهام بین سهامداران تقسیم می شود و هر یک از سهامداران به میزان سهامشان در تعهدات و قروض شرکت متعهد  هستند.

حداقل میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال می باشد  که پس از تایید نام، باید میزان  35 % سرمایه به مدت دو هفته در بانک به حساب شرکت بلوکه شود .

۳-شرکت تضامنی:

همانند  شرکت مسئولیت محدود حداقل از دو نفر تشکیل می شود ولی مسئولیت حقوقی هریک از شرکاء نسبت به تعهدات و قروض شرکت نامحدود است و اگر سرمایه شرکت جوابگوی خسارات وارده نباشد، هر یک از شرکا به تنهایی مسئول پرداخت خسارات بصورت نامحدود می باشد.

درصورتیکه مایل به آوردن نام خانوادگی خود در اسم شرکت هستید، می توانید اقدام به ثبت شرکت تضامنی کنید.

اخذ مجوز از اداره و سازمان مربوطه با موضوع انتخابی شرکتتان، در نوع تضامنی اجباری می باشد.

۴-موسسه:

برای ثبت موسسه نیز وجود حداقل دو نفر الزامی می باشد و هیچ میزان مقرر و از پیش تعیین شده ای برای سرمایه موسسه مد نظر نیست.

قابل ذکر است که در صورت نیاز به مجوز باید حتما از ارگان مربوطه مجوز لازمه را اخذ نموده سپس اقدام به ثبت شرکت کرد.

۵-تعاونی:

برای ثبت یک تعاونی، حداقل ۷ نفر اعضا وسهامدار الزامی می باشد.

طبق قانون تعاون جمهوری اسلامی، دو نوع تعاونی توزیعی و تولیدی بسته به نوع و موضوع فعالیت داریم که تعاونی تولیدی بمنظور اشتغال در زمینه کشاورزی،دامپروری، شیلات، صنعت و معدن عمرانی و عشایری ثبت شده و تعاونی توزیعی بمنظور کاهش هزینه ، نیاز تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را تامین می نمایند.

برای ثبت تعاونی، اخذ مجوز از سازمان های مربوطه لازم می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت یک شرکت ؟

برعکس موسسات دیگر، شما تنها با مشاوره با یکی از کارشناسان ما، می توانید تمامی زوایای شرکتتان را مشخص کنید و ما فقط با کپی شناسنامه و کارت ملی اعضا، شرکت را در کوتاه ترین زمان ممکن برایتان به ثبت می رسانیم !

در این بخش برخی از پرتکرارترین سوالاتی که از کارشناسان آرمان ثبت پرسیده شده اند را برای شما گردآوری کرده‌ایم، در این بخش نیز با ما همراه باشید.

سوالات متداول

آیا با ۴ نفر اعضاء میتوانیم شرکت ثبت کنیم؟

بله، شرکت با مسئولیت محدود و موسسه با حداقل ۲نفر اعضاء تشکیل می‌شود، برای ثبت تعاونی حداقل ۷نفر عضو نیاز است، در شرکت های سهامی خاص می‌بایستی ۳نفر سهامدار حضور داشته باشند و ۲نفر بازرس، در صورتیکه به یکی از بازرسین سهام داده شود مشروط بر اینکه سمت های مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس هیئت مدیره رعایت شده باشد میتوان با ۴نفر شرکت سهامی خاص تاسیس نمود. 

آیا چند شرکت باهم میتوانند شرکت دیگری ثبت کنند؟

بله، ثبت یک شرکت که اعضاء و سهامداران آن اشخاص حقیقی دیگری باشد قابل انجام است، هر کدام از شرکت ها شخصی را به عنوان نماینده معرفی می‌نمایند.

آیا اشخاص حقیقی می‌توانند ۱۰۰٪ سهامدار باشند؟

به، اعضای خارجی می‌توانند صد در صد سهامدار باشند.

آیا بدون داشتن مدرک تحصیلی میتوان شرکت ثبت نمود؟

بله، برای ثبت شرکت نیازی به داشتن مدرک تحصیلی نیست، تنها در صورتیکه در عنوان شرکت مهندسی آورده شود و یا تصمیم به ثبت شرکتی داشت که بتوان با آن گرید گرفت به مدرک نیاز می‌باشد.

برای استعلام برند های ثبت شده و مشاوره رایگان ، میتوانید برای مشاوره کاملا رایگان ثبتی با ما در ارتباط باشید، کارشناسان آرمان ثبت بصورت حضوری ، تلفنی و آنلاین آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناسان ثبت